آمار نشر کتاب در فروردین ماه ۱۳۹۸ منتشر شد. ۲۶۲۴ عنوان کتاب در این ماه

آمار نشر کتاب در فروردین ماه منتشر شد

آمار نشر کتاب در فروردین ماه ۱۳۹۸ منتشر شد. ۲۶۲۴ عنوان کتاب در این ماه

با انتشار فهرست کتاب‌های منتشرشده در فروردین‌ماه ۹۸، اعلام شد ۲۶۲۴ عنوان کتاب در این ماه در کشور منتشر شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آمار نشر کتاب نشان می‌دهد در فروردین‌ماه امسال تعداد ۲۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۳۳۵۰ عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش داشته است و تعداد کتاب های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه با کاهش ۲۷درصدی روبه‌رو شده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در فروردین‌ماه ۱۳۹۸، موضوع ادبیات، کودک و کمک‌درسی به ترتیب با ۵۸۰، ۵۷۲ و ۴۰۸ عنوان کتاب در صدر قرار دارند. در حوزه تالیف بیشترین تعداد کتاب‌ها به موضوعات کمک‌درسی، ادبیات و کودک اختصاص دارد و در حوزه ترجمه، موضوعات کودک، ادبیات و فلسفه در صدر قرار دارند.

ناشران تهرانی در فروردین‌ماه ۱۳۹۸، ۲۴۵۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند و سهم ناشران شهرستانی تنها ۱۷۲ عنوان کتاب بوده است. بیشترین کتاب‌های انتشاریافته در تهران و شهرستان به موضوع ادبیات و کمترین کتاب‌های انتشاریافته در شهرستان به موضوع زبان و علوم طبیعی و در تهران به ریاضیات اختصاص داشته است.

همچنین از مجموع ۲۶۲۴ عنوان کتاب منتشرشده در فروردین‌ماه ۱۳۹۸، ۱۵۵۸ عنوان کتاب چاپ اول و ۱۰۶۶ عنوان کتاب بازچاپ هستند که بیشترین آثار چاپ اول به موضوع کمک‌درسی و  بیشترین کتاب‌های بازچاپ به موضوع کودک اختصاص پیدا کرده است.

از نظر جغرافیای نشر، ۹۳ درصد کتاب‌ها در تهران و ۴ درصد در خراسان رضوی، یک درصد در البرز و ۲ درصد در سایر استان‌ها بوده است.

تعداد کل کتاب‌ها در فروردین‌ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۲۲درصدی را شاهد بود و این کاهش در تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، ۲۷ درصد و در تعداد کتاب های کودک و نوجوان ۱۵درصد بوده است.

همچنین بر اساس این آمار، تعداد کتاب های کمک درسی در فروردین ماه سال ۱۳۹۸، کاهش ۵درصدی را نسبت به فروردین‌ماه سال گذشته تجربه کرده است و میانگین شمارگان با کاهش ۲۷درصدی از ۱۴۸۱ نسخه به ۱۰۸۷ نسخه رسیده است.

میانگین قیمت هر کتاب نیز در اولین ماه بهار ۱۳۹۸ با افزایش ۳۶ درصدی از ۱۷هزار و ۴۰۷ تومان در فروردین‌ماه سال گذشته به ۲۳ هزار و ۷۱۱ تومان در فروردین‌ماه سال جاری رسیده است.

کتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یک‌ماهه فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از سوی ۵۰۴۰ پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد ۱۵۱۹ نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹۸ تعداد ۳۴۰۰ پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند که از این تعداد ۲۱۳۶ نفر مرد و ۱۲۶۴ نفر زن بودند.

در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ انتشارات چشمه، آوای نور، ماهواره، نسل نواندیش، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرف‌زاده، آوای رها، بنیاد فرهنگ زندگی، فرانما و آنیما در فهرست پُرکارترین ناشر عمومی قرار گرفتند.

از جمله ناشران پرکار حوزه کودک در فروردین‌ماه سال جاری می‌توان به انتشارات قدیانی، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، هوپا، پلیکان، کتاب پرنده، به نشر، ذکر، افق و آبادیران اشاره کرد.

ناشرانی همچون مدرسان شریف، مدرسان برتر، اوج خرد، پیک گل واژه، چتر دانش، جنگل،  الگو، خط سوم، راه اندیشه و شرکت انتشارات فنی ایران در فهرست پُرکارترین ناشران آموزشی فروردین‌ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در اول ماه بهار سال ۱۳۹۸ توانستند در فهرست پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «کتاب قرآن برای کودکان» از انتشارات ضریح آفتاب، «ایلیا، تولد یک قهرمان» از انتشارات ابراهیم، «بزرگترین فیل جهان» از انتشارات شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، «تسلی‌بخشی‌های فلسفه» از انتشارات  ققنوس، «چمران مظلوم بود؛ خاطراتی از شهید مصطفی چمران» از انتشارات یا زهرا(س)، «برای خدا مخلص بود؛ خاطراتی از شهید محمد ابراهیم همت» از انتشارات یا زهرا(س)، «حضرت یار ۲: خاطرات خود گفته حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای» از انتشارات یا زهرا(س)، «جادوی کار پاره‌وقت: رشد و موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای» از انتشارات ذهن آویز، «نیروی حال» از انتشارات ذهن‌آویز و  «پروانه» از انتشارات افق  اشاره کرد.

بر اساس این خبر، از جمله علت های کاهش تعداد عناوین کتاب در فروردین ۱۳۹۸ می توان به تعطیلات بیش از دو هفته در ماه فروردین، برگزاری زودهنگام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نوسانات قیمت کاغذ در سال جاری اشاره کرد.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها